KEDİLERDE İDİYOPATİK HYPERKALSEMİ

02.01.2019

Hiperkalsemi tipik olarak rastlansal olarak ortaya çıkar.Genellikle chckup,prenastezik panallerde yada kilo kaybı şikayeti ile veterinerinize gittiğiniz zaman yapılan testler ile karşılaşma şansımız vardır.


Hyperkalsemi çoklukla azatomik kronik böbrek yetmezliği ile birlikte seyredebilir. Serum kalsiyum(total kalsiyum) seviyesi yada kandaki kalsiyum (iyonize kalsiyum)miktarının artmasıyla paralel olarak gelişir.

Bu hastalık 6 aydan başlayarak 20 yaşındaki bir kediyi bile etkileyebilir.Yapılan araştırmalarda uzun tüylü kedilerde daha sık rastlandığı gözükmektedir.


Alt üriner sistem hastalıkları gibi hastalıklardan ayırmak için röntgen çekilmesinde fayda vardır çünkü idrar yollarında ve kesesinde kalsiyum okzalat taşlarına bağlı olarak tıkanmalar olabilir bu yüzden bu hastalık ile hyperkalsemi ayrımı yapılmalıdır.Aynı zamanda neoplaziler,toksik nedenlerden ileri gelebilir.


Temel tedavide ilk prensip diyet beslemesidir. Medikal sağıltım ise gerek duyulduğunda veteriner hekiminiz tarafından başvurulabilir
SOSYAL MEDYA

DR. HOUSE VETERİNER KLİNİĞİ
Bostancı Mah. Turşucu Dere Sk. No: 21/1 Kadıköy - İstanbul / TÜRKİYE
0216 464 0404 - info@drhouseveterinerklinigi.com

WhatsApp Destek